Чотири українські школи запустили інноваційну програму дистанційних уроків миру

Чотири українські школи запустили інноваційну програму дистанційних уроків миру

У жовтні 2020 року чотири українські школи у Волинській, Івано-Франківській і Луганській областях уперше в Україні започаткували дистанційне викладання уроків миру в рамках інноваційної програми освіти миру HWPL з метою виховання молодого покоління в дусі миру. У стані світової кризи через пандемію COVID-19 навчання миру є ключовим стратегічним інструментом для досягнення Цілей сталого розвитку ООН, включно із забезпеченням якісної освіти та сприянням побудові миролюбного суспільства в інтересах сталого розвитку.

«Мир не досягається за допомогою зброї чи ножів. Я вірю, що навіть у конфліктному світі, де немає любові чи миру, його можна досягти за допомогою освіти. Замість того, щоб досліджувати наукову зброю для воєн, ми повинні досліджувати й вивчати мир», — заявив Лі Ман Хі, голова HWPL і ветеран Корейської війни. Відповідно до цього бачення та запиту викладачів, які визнали необхідність навчання миру, 2016 року HWPL запустила проєкт «Освіта миру HWPL», прагнучи закласти миролюбність у кожну людину по всьому світові.

Нині більш як 200 навчальних закладів у 26 країнах були призначені Академіями миру HWPL і викладають уроки миру, а Міністерства освіти дев’яти країн підписали меморандуми про співпрацю в області освіти миру.

Програма освіти миру HWPL складається з 12 уроків і містить такі універсальні цінності як мир, любов, подяка та повага. Ця освітня програма миру керується Декларацією миру та припинення війн (DPCW), а саме відповідає 10-й статті документу про розповсюдження культури миру в суспільстві.

Уроки миру в українських школах викладатиме безкоштовно вчитель HWPL через онлайн-телеміст у період 2020—2021 навчального року. Під час навчання дотримуються санітарні норми згідно з вимогами Головного державного санітарного лікаря та рекомендаціями Міністерства освіти і науки України.

Марія Тищенко, виконавча директорка ГО «ВГО «Поруч» і доцентка Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана, привітала з початком навчальної програми в Україні: «Це надзвичайно важливо, щоб діти й учителі навчалися ненасильницьких методів комунікації, щоб ми жили в толерантному суспільстві».

Організатором навчання миру виступає міжнародна організація за мир «Небесна культура, мир в усьому світі і відновлення світла» (HWPL) при Департаменті глобальних комунікацій і ЕКОСОР ООН, яка надає навчальний матеріал програми миру й викладає уроки в співпраці з регіональними громадами та школами, а також з «ВГО «Поруч». У листопаді ще більше шкіл у різних регіонах України планує приєднатися до цієї програми миру.

Навчання миру в українській прифронтовій школі

29 жовтня відбулася конференція-презентація «Освіти миру HWPL» та перший урок миру для 27 педагогів Рубіжанської школи в Луганській області. Місто Рубіжне розташовано неподалік від лінії фронту, а 2014 року воно перебувало в зоні АТО. Тому й викладачі, і школярі добре розуміють, що таке війна та цінність миру.

Директор Рубіжанської школи Олександр Ошнек підбив підсумки конференції: «Треба прищеплювати культуру миру дітям, щоб ці зерна в майбутньому перетворилися на гарні паростки миру. Дуже цікава була тема уроку «Первісний стан природи». Дуже вдало було поєднано всі ці механізми, які працюють у природі. У природі все гармонійно та збалансовано, і це перекладається й на людське суспільство. Якщо ці механізми органічно поєднувати й ураховувати, то насправді можна в будь-якому суспільстві побудувати конструктивні взаємини, стосунки, що дадуть змогу жити кожному виду в природі, кожному народу попри те, що дуже різноманітний як видовий склад організмів у природі, так і кількість релігій, народів, мов, культур тощо. Урок вразив саме цими механізмами, які можна доносити й до дітей на нашому шкільному рівні, показувати їм алгоритм побудови стосунків, ґрунтуючись на природних балансах різноманіття, співпраці і т. і.».

Семимісячний курс навчання миру для учнів Рубіжанської школи планують почати в листопаді.

Івано-Франківський ліцей запустив пілотний проєкт навчальної програми миру

19 жовтня в П’ядицькому ліцеї ім. С. Мельничука Івано-Франківської області відбулося відкриття семимісячної міжнародної програми освіти миру HWPL та перший урок миру для учнів 7-х класів. У відкритті навчальної програми взяли участь виконавча директорка ГО «ВГО «Поруч», а також директор, класні керівники та 37 учнів ліцею.

Директор П’ядицького ліцею Віталій Костюк виступив з вітальним словом: «Я радий, що наша школа бере участь у проєкті «Школа миру» й ми доєдналися до таких навчальних курсів. Сподіваюся, що наші семикласники візьмуть дуже багато інформації з цих уроків і вони підуть їм на користь. А учні в майбутньому будуть використовувати їх у своєму повсякденному житті».

«Ви перші в Україні, хто проходить онлайн-уроки з миру. Упродовж цього курсу ви дізнаєтеся для себе багато нового та цікавого. Тим паче нині в Україні та й у цілому світі всім конче потрібен мир. Завдяки таким урокам ви станете миролюбнішими, зможете розв’язувати різноманітні конфліктні ситуації», — підбадьорив своїх учнів Роман Павлюк, класний керівник 7-го класу П’ядицького ліцею.

Класний керівник іншого 7-го класу Оксана Сіреджук додала: «Вважаю, що проблема миру є актуальною, тому що вона наявна як у нашій державі, так і в сім’ї. Думаю, із цих уроків учні почерпнуть нові знання та навички. Дякую вам, що ви надали нашим семикласникам таку можливість попрацювати в цьому проєкті, тому що це для них перший подібний досвід».

На Волині першими започаткували міжнародну програму освіти миру

15 жовтня одночасно у двох школах села Смолигів і села Хорохорин Волинської області провели відкриття семимісячної програми та перший урок миру за підтримки Смолигівської сільської ради та адміністрацій шкіл. У заході з відкриття курсу навчання миру взяли участь Смолигівська сільська рада, директори, вчителі та 24 учні 8—11 класів Смолигівської і Хорохоринської шкіл, громадська організація «ВГО «Поруч», журналістка суспільної телерадіокомпанії «Волинь» Ольга Шарута.

«Нам дуже приємно, що ми, невеличка школа в Україні на Волинщині, попали в такий проєкт. Ми перебуваємо в різних куточках земної кулі, але прекрасно один одного бачимо й чуємо. Я надіюся, що цей час і наша майбутня співпраця будуть хорошими та плідними», — зазначив директор Смолигівської школи Віталій Марушко.

Учениця 11-го класу Хорохоринської школи Марія поділилася враженнями: «Мені дуже сподобався сьогоднішній урок, дуже класно. Мені здається, що освіта миру вельми потрібний предмет, особливо для українців, оскільки в Україні на Сході військовий конфлікт. Подобається, що це не просто урок, а заняття в більш колективному форматі. Думаю, це дасть нам поштовх до шляху в Європу і в майбутнє». Також Марія запропонувала проводити такі заходи навчання миру із залученням батьків.

«Ми раді, що ви прилучили нас до такої гарної справи, що ви погодилися з нами працювати, навчати нас. Ми надіємося, що буде багато користі нашим дітям, тому що зараз цінності здоров’я та мир на першому плані. Буде дуже добре, якщо наші діти отримають нові знання і досвід», — зазначила директор Хорохоринської школи Оксана Луцюк.

Світлана Андрійчук, начальник гуманітарного відділу Смолигівської сільської ради, підкреслила: «Ми — агенти змін, які можуть змінити освіту в іншому руслі. Уроки миру повинні стати основним складником навчання в закладах освіти. Ми можемо будувати мирне майбутнє, лише навчаючи миру змалку. Я думаю, що це буде не тільки пілотний проєкт, а повноцінне навчання миру».