Права людини-Поруч

Права людини-Поруч

В Україні немає достовірних і всебічних даних про точні цифри, потреби й умови життя ромів. За оцінками, по всій країні можуть проживати спільноти від 200 000 до 400 000 ромів, які об’єднують цілу низку діалектів і культурних ідентичностей. Питання прав людини, з якими вони стикаються, також різняться, іноді істотно, залежно від регіону. Однак попри це різноманіття ромське населення в цілому вважається найвразливішою групою меншин у країні.
Міжнародна благодійна організація «Ромський жіночий фонд “Чіріклі”» (що ромською мовою означає «птах») є неурядовою організацією на чолі з ромами, яка допомагає незахищеним ромам і виступає за їх долучення до українського суспільства. З 2 по 5 вересня «Ромський жіночий фонд “Чіріклі”» в рамках проєкту «Посилення громадської участі», який фінансується Міністерством закордонних справ Фінляндії, проводив Літній табір для ромських медіаторів і активістів, а його партнером стала ГО «ВГО “Поруч”».
Перший день табору було спрямовано на набуття навичок надання домедичної допомоги, де тренерська група HelpMedUA розповіла учасникам і учасницям про основні принципи тактичної медицини та роботи в нестерильних умовах. Команда попрацювала над плануванням дій медіаторів при виникненні невідкладних або складних випадків первинної медичної допомоги. Наступні тренінгові дні забезпечувала команда «Поруч», а навчання було присвячене основам проєктного менеджменту, фандрейзингу та роботі в команді. Експертка та тренерка «Поруч» Оксана Мельник розповідала ромським діячам про особливості розроблення проєктів. Після цього учасники й учасниці табору дізналися, як написати успішну проєктну заявку, і у форматі рольових ігор змогли в цьому попрактикуватися. Далі ромські активісти й активістки продовжили працювати над темою створення команди, а також виконали вправи, які допомагають вибудувати внутрішні та зовнішні комунікації. Приділили увагу також темі прав людини, що для ромів є досить актуальною, та поговорили про особливості гендерно орієнтованого підходу в плануванні своїх заходів. На завершення навчального дня провели стратегічну сесію, щоб визначити ключові проблеми ромів і ромських ГО для розроблення плану розвитку взаємодії ромських організацій і задля підсилення їх спроможності. Завершальний день навчання у таборі був було присвячено розробленню проєктів розвитку ромських ГО, їх ефективної взаємодії для подолання викликів, які виникають. Відбулося представлення ініціатив і практичний розгляд критеріїв правильно складеної аплікаційної форми проєктної заявки.
Підбиваючи підсумки, команда обговорить особливості роботи медіаторів на кордоні й отримає практичні навички моніторингу прав людини.