Там, де гори і полонини,
Де стрімкі потоки й ріки,
Де смерічок, ген, розмай!
Саме тут для студентської молоді пройшли шість чудових та атмосферних дня. З 22 по 27 липня у мальовничих Карпатах, серед смарагдових пралісів і стрімких гірських річок, на території Національного природного парку «Синевир» відбувся тренінговий табір «Студенти без кордонів».
Табір був організований ВГО «ПОРУЧ» і Коаліцією Регіональних Ініціатив «ТОЛОКА» в рамках проекту «Громадський супровід інтеграції студентської молоді з-поміж ВПО і студентів з тимчасово окупованих територій в приймаючі громади Київської, Львівської, Харківської та Херсонської областей» за підтримки Фонду розвитку демократії Посольства США в Україні.
«Захід такого рівня і тематики у сфері молодіжної політики відбувається в Україні вперше. Основа, яку закладено в програму табору-формуванню ефективної молодіжної політики заснованої на плідній співпраці учасників із різних областей, при цьому, зберігаючи унікальність культурного різноманіття студентів з числа ВПО та збереження їх цінностей. Коли молодь працює над розумінням глобальних і місцевих питань на основі самопізнання, відкритості і єдності, тоді будь-які кордони та стереотипи втрачають свою силу» – ці слова Софії Курман, начальника відділу молоді Львівської ОДА, надзвичайно влучно характеризують проведений табір.
Учасники кемпу – студенти з вищих навчальних закладів 4 областей щодня отримували нові знання, навички та компетенції. Експерти громадських організацій з усієї країни підготували дуже насичену і цікаву програму. Вона була спрямована на розкриття сутності правових аспектів, адвокації, медіації та розв’язання конфліктів, усунення стереотипів і головних засад тімбілдінгу.
Протягом усіх 6 днів на учасників табору очікували психологічні ігри та тренінги, майстер-класи з планування проектів та налагодження співпраці з громадським сектором, жваве і креативне спілкування з колегами із інших регіонів, ватра, екскурсії та походи в гори.
«Соціальна згуртованість ВПО та приймаючих громад – надзвичайно важлива в контексті трансформаційних процесів в Україні. Табір дав можливість згуртувати студентів з різних куточків України, замістити стереотипи, напрацювати дружні відносини між молоддю, що вплине на майбутнє молодіжної політики регіонів. Учасники набули різноманітні компетенції, знайшли друзів та однодумців для майбутньої громадської діяльності» – зазначила Марія Тищенко, виконавчий директор ВГО «ПОРУЧ»
Усі присутні в таборі збагатились знаннями про культурні надбання та традиції інших регіонів. Чотири команди щодня, по черзі, представляли свої області: демонстрували сценки, співали пісні, робили скетчі й просто розповідали кумедні факти та історії.
Однієї з родзинок програми стало командне приготування вечері – щовечора одна зі студентських команд намагалась здивувати своїми кулінарними шедеврами учасників кемпу. Варто відзначити що голодними не залишився ніхто))
«Безліч шляхів щоб проявити себе, — так можна коротко сказати про табір «Студенти без кордонів». Хто сказав, що робота і відпочинок несумісні? Це як раз той випадок, коли відпочинок надихає на роботу, – розповідає Катерина Дундук, волонтер ВГО «ПОРУЧ». – Свіже повітря, компанія, краса природи допомагали народжуватися творчим потокам і новим ідеям, якими студентські команди поділились наприкінці проекту»
Саме подібні зустрічі дають можливість розкрити в собі потенціал волонтера, громадського діяча, підприємця, й навіть політика та збагатитись новими навичками й неоціненним досвідом. Мета проекту — почути всіх і зруйнувати «кордони» саме тих можливостей, намірів, амбіцій, які генерує сучасна молодь.
«Усі тренери відзначали надзвичайно потужний склад учасників табору, що свідчить про правильний вектор відбору учасників і реалізації проекту в цілому. Протягом року ми провели низку заходів: фокус-групи, семінари, тренінги. Саме під час цих проектних заходів стала формуватися основа регіональних команд, яка взяла участь в проведенні обласних досліджень з аналізу молодіжної політики, – зазначив Дмитро Вітвіцький, керівник проекту. – Одним з основних завдань тренінгового табору було прищеплення командного духу і формування мережі студентських команд. Місце проведення табору було обране не випадкове – саме так, в умовах постійної комунікації і спільної праці можна максимально згуртувати команду, побачити сильні і слабкі місця кожного. Я радий що більшість учасників табору легко і невимушено пройшли усі випробування. Звичайно, дехто власноруч «викреслив» себе з колективу, проте це нормальний процес – не усі готові до командної роботи, тому краще знайти слабке місце заздалегідь. Як керівник проекту, я хочу подякувати усім колегам з Коаліції Регіональних Ініціатив «ТОЛОКА», які долучились до організації і проведенням табору «Студенти без кордонів». Це дружні колективи ВГО «ПОРУЧ», Фонду «Право і демократія», ГО «Нова Енергія», БО «Центр суспільних ініціатив». Окремо хочу подякувати Світлані Максимюк, юристу Івано-Франківського МЦ з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яка на таборі взяла на себе надзвичайно відповідальну місію – допомогу з приготування вечері. Не знаю, чи впоралися би наші студентські колективи без Світлани настільки швидко, якісно і професійно. Також хочу сказати спасибі працівникам Національного природного парку «Синевир», зокрема Федору Матічину, начальнику відділу рекреації, який сприяв в проведенні табору та допомагав оперативно розв’язувати усі питання. Табір вже в минулому, але ми настільки приємно вражені атмосферою та результатами, що вже розпочинаємо планувати наступні кроки. Що саме? Наразі хай це буде таємницею».