Проєкт “Звідки ми” до Днів Польщі в Україні

Проєкт “Звідки ми” до Днів Польщі в Україні

11 листопада сусідня Польща святкувала День незалежності, у зв’язку з чим у листопаді проводилися Дні Польщі в Україні, до яких разом зі своїми численними партнерами доєдналася і ГО «ВГО «Поруч».

Стрижнем заходів, організованих «Поруч» разом з Асоціацією «Час. Простір. Ідентичність», став показ кіноверсії спектаклю-повісті польського режисера Adama Kuzycz-Berezowskiego «Звідки ми». Спектакль створений на підставі інтерв’ю, що були проведені з двадцятьма родинами, які проживають у Щецині та Заходньопоморському воєводстві Республіки Польщі. Родини приїхали на ці території відразу після війни в сорокових роках минулого століття та пізніше. Спектакль розповідає про подорож, поселення та життя на новому місці. Він поширює усвідомлення багатства історії та спонукає до пошуку власного коріння, ідентичності й відкриття сторінок історії своєї власної родини.

Покази — після яких учасники проєкту ділилися своїми враженнями, влаштовували дискусії, проводили паралелі між подіями минулих часів і сучасною історією нашої країни — пройшли в різних куточках України: Присиваській ОТГ Херсонської області; Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана (у партнерстві з кафедрою бізнес-лінгвістики КНЕУ, тому у форматі відеовебінару польською мовою) в Харкові.
25 листопада показ відеоспектаклю відбувся в сільській раді Костянтинівської ОТГ. Цікаво, що до проведення Днів Польщі доєднався й ясла-садок «Сонечко» Костянтинівської сільради. Його вихованці завдяки своїм наставникам знайомилися із символами державності прапором та гербом, училися розмовляти польською мовою та скуштували традиційну страву України та Польщі — голубці.

27 листопада показ пройшов у Миколаївській обласній універсальній науковій бібліотеці. Голова Миколаївської міської ради національних товариств Анар Ахундов вважає, що такі фільми дають можливість показати не тільки процес формування того чи іншого народу, а й запитати самих себе про те, хто ми та звідки. «На території міста Миколаєва проживають представники понад 100 національностей. Ми звикли до того, що ось вони є і живуть поруч з нами. Але мало хто ставить перед собою запитання, що змусило їх тут оселитися, залишити свої будинки. Чим викликана їхня поява в Миколаєві. Адже будь-яка міграція чимось зумовлена, їй передують якісь події. І для будь-якого народу дуже важливо досліджувати й берегти свою ідентичність. Усі говорять про потрібність вивчати історію своєї країни. Але ми вважаємо, що завдання має стояти ширше: вивчати історію не тільки країни, а й свого народу», — зазначив А. Ахундов.
Дві школи Рубіжанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів 2 та Костянтинівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів 3 провели показ та дискусію щодо історії Польщі.

Відео-звіт про показ фільму “Звідки ми” в м.Харків, Планетарій.