Стажування адміністративної директорки ВГО «Поруч» Гиренко Христини у рамках програми “Study Tours to Poland-II – майстер-класи”.
Майстер-класи STP – це елемент програми “Study Tours to Poland”, метою якого є підвищення в учасників компетенцій проектної роботи, вдосконалення навичок роботи в команді, обмін досвідом у громадській діяльності та в діяльності, спрямованій на розвиток місцевих громад.
У межах роботи над проектами учасники змогли познайомитися з такими темами як: неформальна освіта в проектах, спрямованих на соціальні потреби суспільства; екологічними, культурно-історичними проектами, що популяризують багату історичну спадщину народу. Однак, відбір учасників даного етапу програми відбувається на підставі підсумкових анкет програми й консультацій з організаторами прийомів STP-І, саме тому необхідна умова – уже бути випускником програми “Study Tours to Poland”. Далі – детальніше про програму першого етапу:
Програма навчальних візитів до Польщі, започаткована у 2004 році, адресована активним студентам і професіоналам з країн Східної Європи. Мета програми – ознайомлення з польським досвідом, представлення реалій Польщі та Європейського Союзу, а також розвиток і поглиблення професійних та особистих контактів між лідерами й інституціями країн Східної Європи та Польщі.
Пропозиція для студентів передбачає дванадцятиденні навчальні візити до Польщі, в котрих можуть брати участь 18-21-річні студенти з Білорусі, Молдови, України та з кількох областей Російської Федерації.
Учасники візитів мають можливість пізнати польські вузівські кола, громадські організації, а також зустрітися з лідерами громадського життя, взяти участь у лекціях, майстер-класах, семінарах і культурних заходах. Візити відбуваються в багатонаціональних групах, що складаються в середньому з 12 студентів, два рази на рік – навесні та восени. Візити організовують досвідчені польські НУО, які обираються на відкритій конкурсній основі. Координатором візитів для студентів є Фонд «Боруссія» з міста Ольштин.
Учасниками програми “Study Tours to Poland-II майстер-класи” стали активісти й лідери громадських рухів з України, Білорусі та Росії, випускники програми STP. Протягом тижня вони мали змогу познайомитися один з одним, дізнатися більше про громадську діяльність один одного та особливості реалізації соціальних проектів у різних країнах, ознайомитися з досвідом випускників попередніх років цієї програми, а саме – проектами «Act now» та «Наукові пікніки в Україні».
Нестандартним підходом до допомоги безпритульним тваринам стала волонтерська ініціатива «Котяче кафе» у м.Ольштин. Під час візиту власники закладу розповіли про історію, ціль та принципи роботи закладу. Існує окрема система: взяти додому безпритульного кота на постійній основі. Також тут можна купити багато речей з “котячою” символикою, кошти з продажу яких ідуть на підтримку кафе.
Не менш цікавим заходом стала поїздка до Гданська та Сопота. У Гданську відвідали Сусідський дім, а саме, ознайомилися з такими проектами як «Інкубатор сусідської енергії» та «Розповідачі історії». Спочатку Сусідський дім був створений як центр відродження історичного підґрунтя міста. У цьому центрі можна записатися на екскурсію по місту, придбати брошури та інші роздаткові матеріали про історію Гданська. Також у цьому домі можна отримати безкоштовно (для студентів, пенсіонерів і вразливих груп населення) юридичні послуги та на постійній основі організовуються спільні заходи для місцевих жителів.
Яскравим прикладом згуртування громади у Гданську є проект «Місцеві екскурсоводи». Звичайний спальний район став обов’язковим місцем відвідування для туристів. А приваблює їх надзвичайна кількість муралів, зібрана у цьому місці. Загалом Гданськ зараз є одним з найбільш “розмальованих” міст у Польщі та й у всій Європі, але район Заспа – немов галерея монументального мистецтва під відкритим небом. Район зібрав більше 60 муралів, і всі їх можна обійти за декілька годин.
У м. Сопот розташована мультимедійна бібліотека «Sopoteka», яка оснащена обладнанням компанії Apple, різними – як класичними, так і сучасними – книгами та аудіокнигами, журналами, дисками з музикою, котрі можна отримати абсолютно безкоштовно на місяць за умови реєстрації. Крім того, при реєстрації ви отримуєте пластикову карту, яка надає змогу отримати знижки й у інших місцях; на електрону пошту приходить сповіщення про час здачі матеріалів. Також у мультимедійній бібліотеці існують спеціальні вільні місця для проведення освітньо-культуних заходів.
По поверненню з вищезазначених візитів учасники повинні були працювати над створенням власних проектів для місцевих громад на місцевому рівні. Декілька днів плідної роботи пройшли недаремно, тож, у нас є можливість отримати фінансування від польських партнерів.
Надзвичайно цікавим став похід до Центру науки Коперника та Варшавської бібліотеки. Центр науки Коперника – це розвиток нового покоління за рахунок інвестицій у неформальну освіту. Ціль його – вести спостереження, відчувати світ через досвід, ставити запитання й шукати на них відповідь, адже, за баченням натхненників і спвіробітників центру, люди формують світ через критичне та креативне мислення.
У продовження теми освіти мали зустріч на тему “Наука як інструмент громадської діяльності” у Варшавській бібліотеці з практиком-експертом Робертом Шчесни, який має досвід як роботи у центрі Коперника, так і на уроках зі школярами. Незвичний підхід до подачі матеріалу та реальні кейси з власного життя завжди привертають увагу і змушують задуматися над важливими поняттями у житті.
Підбиття підсумків стажування у рамках програми STP відбулося у Варшаві разом з організаторами програми та представниками Польсько-американського фонду Свободи.
Окрема вдячність – організаторам програми: Фонду «Боруссія», Фонду «Лідери змін» та Польсько-Американському Фонду Свободи.