“Стан реалізації молодіжної політики з підтримки студентів-ВПО та студентів із тимчасово окупованих територій”

“Стан реалізації молодіжної політики з підтримки студентів-ВПО та студентів із тимчасово окупованих територій”

25 квітня 2019 року у Києві відбувся круглий стіл «Стан реалізації молодіжної політики з підтримки студентів-ВПО та студентів із тимчасово окупованих територій». Під час круглого столу відбулося обговорення дослідження «Інтеграція студентів-ВПО та з тимчасово окупованих територій у місцеві громади: проблеми, що потребують вирішення» та було надано рекомендації й пропозиції для наповнення пілотної «Регіональної програми соціальної згуртованості молоді з числа ВПО і місцевого населення».

Круглий стіл відбувся в стінах дружнього Міністерства молоді та спорту України. Його учасниками стали представники органів публічної влади, місцевого самоврядування, неурядового сектору, сфери освіти, культури та бізнесу.

Заступник Міністра молоді та спорту Олександр Ярема привітав учасників, подякував за співпрацю й зауважив, що проблема інтеграції молоді з числа ВПО і з тимчасово окупованих територій є надзвичайно актуальною та важливою, тому Міністерство молоді та спорту активно бере участь в усіх заходах, присвячених цій тематиці.

Гаяна Юксель, Радниця Міністра молоді та спорту України, акцентувала увагу, що більша частина внутрішньо переміщених осіб – це молодь і в контексті роботи з молоддю з числа ВПО та з тимчасово окупованих територій необхідно пам’ятати про створення умов для психологічної адаптації, навчання й працевлаштування, національно-патріотичного виховання, популяризації серед молоді національних традицій і здорового способу життя. В цій роботі необхідно об’єднати зусилля державних органів влади та громадського сектору.

Керівник проекту Дмитро Вітвіцький та асистент проекту Марина Поліщук презентували результати дослідження «Аналіз стану інтеграційних процесів у Київській області». Зокрема було зазначено, що учасниками дослідження стали представники студентської молоді та викладачів, серед яких і керівництво ВНЗ Києва (ТНУ ім. В.І.Вернадського, КНЕУ ім. В.Гетьмана, КНУ ім. Т.Г.Шевченка, Київський університет ім. Б.Грінченка, НПУ ім. М.П.Драгоманова), органів державної влади, громадського сектору, засобів масової інформації та бізнесу.

Студентами з числа місцевих мешканців серед найбільш актуальних проблем було визначено недостатньо активну громадянську позицію, недостатнє поширення інформації про актуальні можливості для молоді, поганий матеріально-технічний стан навчальних закладів та гуртожитків, тоді як, на думку студентів-ВПО та з тимчасово окупованих територій, найгостріше постають питання соціальної ізольованості, проблем із документами (що в свою чергу впливає на проблеми соціального обслуговування, влаштування на роботу тощо), відсутності або незадовільного стану гуртожитків і матеріальної скрути. Пан Дмитро окремо зауважив, що органи публічного управління та місцевого самоврядування не завжди йдуть на контакт і часто студенти лишаються наодинці зі своїми проблемами. Досить дивною, на його думку, є позиція Радника з питань ВПО у Києві та Київській області, яка тривалий час просто ігнорує усі звернення. «Мабуть Олександрі Магуровій тяготить цей статус або робота стала просто нецікавою» – зазначає Дмитро Вітвіцький.

Ірина Жданова виконавчий  директор ГО «Фонд «Відкрита політика»», зауважила, що проблема є дуже комплексною. Але надзвичайно важливо забезпечити вирішення питання доступу до вищої освіти тієї молоді, яка знаходиться на тимчасово окупованих територіях. Вирішенням цього питання, вважає пані Ірина, має стати потужна інформаційна кампанія, наявність підготовчих курсів і вирішення матеріальних проблем молоді з тимчасово окупованих території. Пані Ірина також зазначила, що серед іншого діяльність їхньої організації впроваджується для вирішення саме освітніх проблем молоді з числа ВПО та з тимчасово окупованих територій. Зокрема, в ГО «Фонд «Відкрита політика» існує «гаряча лінія», де вже зафіксовано більш ніж 26 000 дзвінків. Пані Ірина також зазначила, що надзвичайно важливим є створення міжвідомчої групи на чолі з віце-прем’єр-міністром, яка б виконувала роль координаційного центру та здійснювала адвокацію ініціатив щодо вирішення проблем молоді з числа ВПО і тимчасово окупованих територій у Парламенті.

Євген Самуха, керівник служби міжнародних зв’язків Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, зауважив, що для молоді з числа ВПО та з тимчасово окупованих територій, на його думку, найбільш актуальними є проблема психологічної адаптації та питання працевлаштування. Він переконаний, що саме освіта є головним елементом інтеграції молоді в місцеві громади та основою формування громадянської свідомості. Зокрема пан Євген акцентував увагу, що при їхній службі працює відділ з роботи зі зверненнями громадян, серед яких 10% протягом минулого року – це звернення щодо доступу до освіти, особливо середньої.

Марина Потапенко, начальник управління молодіжної політики та національно-патріотичного виховання КОДА, акцентувала увагу на тому, що органи місцевого самоврядування активно займаються наданням послуг для молоді в сфері неформальної освіти, адже формальна освіта є обов’язком закладів освіти. Зокрема, в межах роботи КОДА існує Програма «Молодь Київщини», в межах якої відбувається взаємодія різних стейкхолдерів молодіжної політики. Окрім того, КОДА була ініціатором створення Студентської Ради, де є представники різних закладів освіти Київщини.

Світлана Кузьміна, доктор філософських наук, директорка навчально-наукового інституту філології та журналістики Таврійського національного університету імені В.І.Вернадського, зробила акцент на тому, що аби студенти могли успішно інтегруватися в місцеві громади, вони потребують індивідуального супроводу. Університет може забезпечити академічний т’ютерінг та менторінг. Окрім того, бажано мати в деканатах набір буклетів для студентів, де було б детально описано куди звернутися в разі тієї чи іншої потреби. Ще одна проблема, на якій сфокусувалася пані Світлана, – культурні ініціативи, проблема входження в культурне середовище міста.

Тетяна Кукуруза, засновниця Хаб щасливих людей «Твій Простір», також акцентувала увагу на проблемі комунікації та доступу до інформації молоді, в тому числі з числа ВПО і з тимчасово окупованих територій. Вона рекомендувала створити Національну платформу, де були б розміщені окремі інформаційні блоки щодо можливостей участі молоді в різних програмах, тренінгах, проектах (серед яких і волонтерство), щодо соціальної допомоги (наприклад, механізм отримання субсидії), щодо психологічної підтримки (контакти, найактуальніші питання) та окремо відео з «історіями успіху», які б спонукали молодь до громадянської активності.

Серед присутніх на круглому столі були студенти й випускники Таврійського національного університету імені В.І.Вернадського, зокрема Федор Заболоцький, Олександра Погребняк, Юлія Петрученко та Олена Чепурко. Всі вони стали активними учасниками проекту, брали участь у різних заходах і активностях. Студенти акцентували увагу, що інтеграція молоді з числа ВПО та з тимчасово окупованих територій залежить в першу чергу від бажання самої молоді до цієї інтеграції. Разом з тим, вони зауважили, що досі дійсно існують проблеми з доступом до освіти, до ринку праці, питання налагодження механізмів соціальної та психологічної допомоги. Наприкінці заходу учасники круглого столу обговорили пропозиції, впровадження яких могло б значно прискорити інтеграційні процеси. Було також запропоновано на основі більш детального аналізу дослідження в межах проекту здійснити напрацювання рекомендацій щодо вирішення проблем молоді з числа ВПО та тимчасово окупованих територій, які ввійдуть у «Регіональну програму соціальної згуртованості молоді з числа ВПО і місцевого населення».

Модератором заходу була Віра Усик, експертка та тренерка проекту. Проект «Громадський супровід інтеграції студентської молоді з числа ВПО і студентів з тимчасово окупованих територій в приймаючі громади Київської, Львівської, Харківської та Херсонської областей» здійснюється за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Проект реалізується ГО Поруч (м. Київ) та місцевими регіональними партнерами БФ «Право і демократія» (м. Львів), Благодійне товариство «Центр суспільних програм» (м. Херсон), ГО «Нова Енергія» (м. Харків).