«Передовий досвід стійкого інклюзивного місцевого розвитку Вірменії»

«Передовий досвід стійкого інклюзивного місцевого розвитку Вірменії»

Протягом 5 – 9 червня тривала установча зустріч у Вірменії  представників громадських організацій країн Східого партнерства (України, Грузії, Вірменії, Молдови, Білорусі) «Передовий досвід стійкого інклюзивного місцевого розвитку Вірменії» за підтримки  німецької федеральної компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, що фінансується Федеральним міністерством економічного розвитку та співробітництва Німеччини BMZ.

Програма заходу предбачала вивчення досвіду та найкращих практик співпраці громадських організація та омс через підтримку та розвиток соціального підприємництва.

 Важливо відмітити, що ГО створюючи такі соціальні підприємства, та розвиваючи їх скоріше показують приклад органам місцевого самоврядування, як має функціонувати система формальної та неформалоної освіти, розвиток підприємництва (а отже і зайнятість) в депресивних районах та навіть охорона здоров”я.

Ми відвідали декілька таких організацій, а саме:

1.     ГО «Хрест вірменського єднання» м. Ечміадзін,  діяльність якого направлена на освіту, культуру, підтримку вразливих груп населення.

В центрі отримують послуги біля 700 дітей, діє студія малювання, гончарного мистецтва,  ткацький гурток, діє мистецький простір, галерея, сувенірний магазин, який продає сувеніри, що зроблені руками учнів. Ресторан та готель, який є на території, частково покриває витрати навчального центру.

http://crossaueng.blogspot.com/

2.     ГО «Альтернативний молодіжний цент» м. Єреван,

Центр має  біля 300 м.кв інноваційного простору, з енергозберігаючими технологіями (сонячні панелі, колектори на даху та компост)  та та надає програми підтримки молоді.Річний бюджет  центру складає 100 тис.дол, 75 тис.дол з яких залучені через грантові програми Центр має персонал з 7 осіб надають послуги з організації заходів, надають в оренду приміщення та техніку, і фактично є соціальним підприємством, діє як ТОВ.

3.  Парк гірських велосипедів. м. Ваназорі Відвідали велосипедний парк у Ваназорі.

Цей проект реалізувала команда молодих людей, які мріють зробити місто привабливим для туристів та промують здоровий спосіб життя.

Наразі функціонує невелике приміщення, яке працює і як локація для проведення заходів, і як кав’ярня. ГО стала засновником ТОВ і працює як соціальне підприємство.

Місто Ваназорі було величезним промисловим містом, однак наразі тут проживає 80 000 населення, а містоутворюючий комбінат з більше як 30 га землі збанкоротував. Громадські активісти та ГО  «Єко Хаб» презентували учансикам проєкт «Зелена сталь», яякий має повернути до життя занедбаний комбінат та створити там великий арт простір. Приємно те, що досвід для створення овни переймають в Україні з проєкту Urban 100 та франківського заводу «Промприлад»

4. Карітас  Арегак Центр Вірменія.м. Гюмрі

Відкрився він у 1995 році як виклик на боротьбу з наслідками землетрусу.

Головні проекти націлені на:

– соціальну реабілітацію та інклюзію

– міграцію та інтеграцію

– навчання для тих, хто повернувся з міграції

Діяльність центру за ці роки :

100000 людей отримали підтримку в різних проектах

1403 дитини отримують підтримку в Центрі

1793 старших людей задіяні в проектах

8356 ВПО та люди, які постраждали від війн.

Щорічний бюджет центру складає 180 тис. євро

Наразі в центрі працюють арт та музична терапія, власна кухня для приготування їжі для вихованців від 3 до 18 років

Центр активно підтримує боротьбу зі стереотипами по відношенню людей з інвалідніст.  Надає нові професії для жінок, які виховують дітей з інвалідністю

Власна кав’ярня, де працюють такі маси та вихованці центру соціальної підтримки

Центр відкрили у 2015, а кафе в 2019 році.

100 сонячних панелей на даху, що дозволяє не лише економити та бути енергонезалежними, а й заробляти на продажі надлишків 2000-3000 доларів.

5. COAF Smart Center м. Лорі

Це чи не найфантастичніше місце, що надає послуги неформальної освіти та приклад соціального підприємництва (діють готель та ресторан).

Зараз тут навчається 2000 студентів з 29 громад. Смарт кампус працює для 9 сіл регіону. І на старті побудова ще одного такого центр в сусідньому регіоні ( на відео ви можете побачити більше) Нразі Центр має є 6 проектів що працюють із цільовими: 3-6 років, 6-18, 18+ та реалізують проєкти за напрямками:

– вивчення мов

– розвиток підприємництва в сфері сільського господарства, в тому числі маркетинг та менеджмент

– творчі напрямки

– програмування, робототехніки

– здоров’я: танці та фітнес

21 навчальна програма на 5-6 років і метою є виховати нових літерів думок та смарт-спільноту

70 % працівників Центру та готелю – мешканці довколишніх сільських громад.

Також Фонд допомагає розвитку малого і середнього бізнесу в агросфері (міні – ферми, сироваріння)

Серце, голова, руки – 3 ключові слова в навчальних програмах Центру. Це про емоційний інтелект, комунікації, можливості застосовувати теорію в практиці.

https://www.coaf.org/en/story/

6. NGO Cenrtre

Ключові напрямки  роботи ГО

-Просування участі громадян в процесі прийняття рішень

-Поєднання бізнесу та громадянського суспільства

– Розвиток інституцій громадянського суспільства

Розвиток громад за участі цієї організації відбувається через допомогу у створенні локальних ГО та налагодження їх співпраці з муніципалітетами. Жінки та молодь також у їх фокусі. Це навчання для них аби надати можливість приймати участь в процесах прийняття рішень і формування цієї культури. Люди отримують мікрогранти на навчання аби стати лідерами думок в своїх громадах і розвивати в них певні сфери.

Соціальний бізнес NGO CENTRE – це глемпінг в прекрасній

гірській місцевості, що надає послуги кемпінгу та ресторану. Крім того Сентр є фундатором Фестивалю їстивних рослин Вірменії

https://www.facebook.com/cosmo.glamping.Dsegh/